Gluten dlaczego tak niebezpieczny - Cz.IICo to jest gluten

Gluten jest to rodzaj białka roślinnego, występującego głównie w pszenicy, życie. Do produktów glutenowych możemy zaliczyć również owies- pomijając fakt naturalnego składu ( bez glutenowego) w obecnych czasach i formach obróbki produktów , owies jest zanieczyszczany i niektóre odłamy dietetyków zaliczają owies do produktu zawierającego gluten. Wyjątkiem są plantacje specjalizujące się w uprawie owsa- ich produkty oznaczone logiem „gluten free” lub znakiem przekreślonego kłosa zapewniają nas o składzie – do dostania w sklepach zielarskich oraz coraz częściej w sklepach na pólkach ze „zdrową żywnością”. Gluten nie zalicza się do pełnowartościowych składników odżywczych. Nie jest on w żadnym stopniu niezbędny do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Obrońcy produktów mutowanych genetycznie podają za argument to że gluten nie szkodzi każdemu – tak to prawda. Jednak we współczesnym świecie gdzie każdy przemysł nastawiony jest na zysk za wszelka cenę, standardom odbiega jakość produktów trafiających na nasz stół. Dla zobrazowania rzeczy o której piszę, proszę sobie wyobrazić że pszenica, która była „uprawiana” tysiące lat temu składała się z ok. 14 chromosomów. Jej teraźniejsza odmiana, po licznych modyfikacjach i usprawnieniach za pomocą inżynierii genetycznej jak i tez pestycydów liczy 3 razy więcej!

Co powoduje gluten?

Spożywanie glutenu może powodować szereg nieprawidłowości w naszym organizmie. Do najbardziej agresywnej odmiany zaliczamy celiakię. Jest to nieuleczalna choroba o podłożu genetycznym (choroba immunologiczna). Charakteryzuje się nietolerancją glutenu. W tym przypadku toksyczny gluten prowadzi to zanikania kosmków jelitowych – pofałdowanych wypustek jelita cienkiego, które zwiększają zdolność wchłaniania składników odżywczych. Przez wiele osób celiakii jest nieprawidłowo utożsamiana z alergią. W poprzednich dekadach uważano że celiakia to choroba dotykająca głownie noworodków oraz, że ustępuje po kilku latach stosowanie właściwej diety. Szacuje się że w Polsce chorych jest minimum 1% populacji. W obecnych czasach szacuje się że 1 na 100 urodzonych dzieci choruje na celiakię. Równie nie bezpieczną pochodną jest nadwrażliwość na gluten. Jest to schorzenie w którym organizm negatywnie reaguje na dostarczony gluten. Do objawów możemy zaliczyć biegunki, bóle brzuch, wysypki skórne.

Dieta bez glutenu – to nie wyrok!

Każda dieta prowadzi za sobą pewne wykluczenia. Podczas diet ukierunkowanych na rozwój sylwetki unikami cukrów prostych. Podobnie jest w przypadku stosowania diety bez glutenowej. Poniżej lista produktów z każdej grupy makroskładników z których możemy korzystać. Do produktów jak najbardziej pożądanych w diecie palet, możemy zaliczyć: mięso – warto znać jego pochodzenie, można stosować dziczyznę; jaja, ryby, owoce morza ( świeże, nie mrożonki), warzywa, orzechy, zastąpmy cukier miodem. Należy się wystrzegać zbóż(pszenica, żyto), fasola, mleko. Ostatnią grupę tworzą produkty, których stosowanie w diecie zależy od indywidualnego stanu zdrowia. Należą do nich nabiał ( sery, masło, śmietana); kasze i białe odmiany ryżu – jeśli nie odczuwasz po nich jakichkolwiek dolegliwości ( wzdęć) stosowanie pozostaw lub ogranicz na okres kilku tygodni.
Nie trudno dostrzec, jak jesteśmy atakowani coraz to nowymi preparatami które mają wyleczyć nas z wszystkich chorób świata. Nie wspominając o farmakologii i faszerowaniu nas przy każdej wizyty u lekarza antybiotykami. Warto wiedzieć ze nasza flora bakteryjna jest niszczona nieodwracalnie podczas przyjmowania antybiotyku. Wiadomo, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Współczesna medycyna nie posiada niezbitych dowodów na leczenie schorzeń z glutenem w roli głównej. Jak powtarzam, w większości artykułów, sami testujcie co na was działa! Zastosujcie zasady diety prehistorycznych zbieraczy – diety paleolitycznej – opartej na tłustych mięsach, rybach, warzywach, orzechach, a wykluczeniu zbóż. Podczas takiego testowania powinniście poczuć wyraźną różnicę w porównaniu do poprzedniego modelu żywieniowego – wasze jelita Wam podziękują.
Jeśli nie czytałeś poprzedniej części znajdziesz ją tutaj:
http://www.biomachina.net/2016/08/gluten-dlaczego-tak-niebezpieczny-czi.html

Blog jest sponsorowany przez:
Dobra psychoterapeutka w Gliwicach.