Gluten dlaczego tak niebezpieczny - Cz.I

Dlaczego gluten tak niebezpieczny

Rola diety

Dla osób które ćwiczą sylwetkowo , nie trzeba tłumaczenia i przekonywania ich dlaczego tak ważna jest dieta jest ważna w osiągnięciu jak najlepszego wyniku. Prawidłowe odżywianie jest bardzo trudne do utrzymania w praktyce. Jest to zupełnie inna kwestia w porównaniu do treningów, gdzie mamy do wykonania pracę, „x” ilość serii po „y” powtórzeń z danym ciężarem – przepis prosty i stosunkowo łatwy do zrealizowania. Plan żywieniowy powinien być dostosowany nie tylko do założonego celu – co jest główną myślą, ale też i pozostałych ważnych parametrów jak uwarunkowania genetyczne i rytm dobowy. Mając na myśli rytm dobowy mowa o naszych obowiązkach pracy zawodowej i ilość czasu jaki mamy do dyspozycji – bo dieta ma pomagać osiągnąć cel, a nie stawać się kolejną przeszkodą.

Inaczej będziemy odżywiać mężczyznę który pracuje fizycznie , a inaczej osobę siedzącą przez 8 godzin za biurkiem. Różne założenia będą obowiązywały osoby pracujące w standardowych godzinach 7-15 – dla takich osób sprawdzą sie protokoły IF ( postów czasowych), inaczej będziemy planować rozkład posiłków u osób pracujących w systemie zmianowym. Drugą ważną kwestią będą uwarunkowania genetyczne, problemy zdrowotne. Tu będą zawierały się wszelakie choroby układu pokarmowego, ale też kondycja psychiczna ćwiczącego oraz powiązania z nerwicami. W tym samy koszu będą się mieściły alergie, nietolerancje pokarmowe. Dziś poznacie moje zdanie na temat glutenu.

W ostatnim czasie diety bezglutenowe są bardzo trendy. Masa produktów bez glutenowych rośnie na działach ze zdrową żywnością, jak grzyby po deszczu. Część z nich należy traktować jako typowy chwyt marketingowy – biorąc za przykład płatki śniadaniowe – kukurydziane, tylko tu pada zasadnicze pytanie, czy kukurydza zawiera gluten…?;)

Odżywianie – dawniej i dziś.

          Aby prawidłowo i rzetelnie przedstawić temat obecności glutenu w dietach należy cofnąć się do korzeni..Na przestrzeni milionów lat, świat ewoluował. Razem ze światem zmianom poddawany był również organizm człowieka, jednak według wielu badaczy posiadamy ciągle ten sam materiał genetyczny. Ten sam kod genetyczny, wiec czemu w obecnych czasach co trzecia osoba jest z nadwagą? Dlaczego w czasach paleolity gdzie ludzie nie chodzili na siłownię, nie biegali w butach z haczykiem i leginsach z trzema paskami, nie zwracali uwagi na ilość kalorii w posiłku NIE BYLI OTYLI? Ktoś może wysunąć kontrę w postaci : Fakt nie byli otyli ale żyli od 20-30 lat! No niestety to jest argument nie poparty badaniami tylko stereotypowym myśleniem. Długość życia była tak krótka z prostego powodu - do średniej długości życia wliczany jest wiek wszystkich członków populacji. A nie każdy przedstawiciel tej kontry, wie że ponad 40% dzieci w plemionach zbieracko-łowieckich nie dożywało 15 roku życia. 

        Umieralność była na wysokim poziomie, w tym przedziale wiekowym, po przekroczeniu tej bariery, wielu jaskiniowców dożywało ponad 70 lat i to bez lekarzy, przetykania żył zatkanych złogami tłuszczu etc. Nasi pra przodkowie wyglądali również inaczej niż my, byli lepiej zbudowani, nie mieli problemów z próchnicą. Działo się to dlatego, że byliśmy łowcami, a co za tym idzie głównym składnikiem naszej diety było mięso, tłuste mięso i jeszcze tłustsze mięso ;) Nawet zanim okiełznaliśmy ogień, z pewnością w naszym menu były jaja, owady, szarańcze itd. Węglowodany natomiast były rzadkością, a jeśli już występowały to głównie z owoców. 

       Znaczne spożycie fruktozy mogło korzystanie wpływać na gromadzenie tkanki tłuszczowej przed okresem zimowym. Mimo tego to nie była otyłość, ilość cukrów nie była aż tak wysoka jak w obecnych czasach. Wyobraźcie sobie że dostarczenie ilości cukru pozyskiwanego z naturalnie występującej trzciny cukrowej, nasz zbieracz musiałby zjeść ok. 3 metrów – tą samą porcję dostarczamy wypijając jedną małą puszkę coli ;) To właśnie nadmiar cukrów zagrażały ówczesnym ludziom. Naukowcy badający egipskie mumie, trafili na zatkane tętnice, osteoporozę. Warto dodać że ich głównym składnikiem posiłków były zboża i owoce.

Kolejną część artykułu znajdziesz tutaj:
http://www.biomachina.net/2016/08/gluten-dlaczego-tak-niebezpieczny-czii.html


Sponsorem bloga jest:
Coach z Gliwic.

Poprzednie